Semestr z życia studenta studiów niestacjonarnych wspomaganych e-learningiem


3, 2, 1 – Start!

Wyobraź sobie, że właśnie zrobiłeś właściwy krok i wybrałeś studia niestacjonarne wspomagane e-learningiem w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Szczecinie. Oczywiście Twój wybór był poprzedzony długimi rozmyśleniami i chwilami zadumy: czy pogodzisz pracę z nauką, czy dostaniesz wolne w pracy, czy zdążysz zabukować bilet na samolot, i tak dalej i tak dalej…

Zdecydowałeś się! Zostałeś przyjęty na studia! Wiesz już, że na studiach wspomaganych e-learningiem rok akademicki podzielony jest na 4 półsemestry trwające około 2,5 miesiąca. Każdy półsemestr rozpoczyna się zjazdem na uczelni. Po każdym półsemestrze następuje sesja egzaminacyjna również na uczelni. Rozłożenie egzaminów na 4 sesje sprzyja podzieleniu materiału, który należy przyswoić. W sumie w ciągu każdego roku akademickiego odbywa się 8 zjazdów.

Pierwszy zjazd – dużo znaków zapytania!

W końcu nadszedł upragniony termin pierwszego zjazdu. Twoje pierwsze, piątkowe, spotkanie upływa na zajęciach z języka obcego, na spotkaniu organizacyjnym oraz na szkoleniu z obsługi platformy e-learningowej*. Natomiast, w sobotę i w niedzielę spędzasz czas na zajęciach wprowadzających do poszczególnych przedmiotów. Poznajesz otoczenie, wykładowców i kolegów z roku. Dowiadujesz się w jaki sposób i czego będziesz się uczył przez najbliższe 2 miesiące. Nabierasz pewności siebie i czekasz na dalszy bieg wydarzeń!

Wirtualnie, ale prawdziwie (część I)…

Po zakończeniu pierwszego zjazdu, wracasz do domu i testujesz działanie platformy e-learningowej, przeglądasz multimedialne materiały dydaktyczne, redagujesz swój profil, wysyłasz pierwsze posty (najprawdopodobniej są to posty w Strefie Studenta). Po chwili otrzymujesz pierwsze wiadomości od wykładowców, którzy jeszcze raz przypominają o celach przedmiotów, zakresie i sposobach zaliczenia. Wykładowcy ustalają terminy zajęć on-line i wszystko zaczyna się kręcić. Pojawiają się pierwsze czaty, pierwsze dyskusje merytoryczne, pierwsze ćwiczenia do wykonania. Szybko orientujesz się, że te zajęcia są jak najbardziej realne, a jedynie mają wirtualną formę. Jesteś w kontakcie z wykładowcami, z kolegami oraz z pracownikami Centrum e-Learningu. Jest miło i przyjemnie, jednak czas płynie nieubłaganie i powoli zbliża się termin zjazdu kończącego pierwszy półsemestr (czyli jesteś na półmetku pierwszego semestru).

Drugi zjazd - zaliczenie, egzamin, chwila oddechu!

I znów spotykamy się w „realu”. Właśnie rozpoczyna się Twój drugi zjazd, podczas którego znów spotkasz się z wykładowcami, będziesz uczestniczyć w zajęciach podsumowujących realizowane przedmioty, a następnie będziesz zdobywał zaliczenia i zdawał egzaminy. Poznajesz jeszcze jeden element układanki: bardzo zależy nam na Twojej opinii o jakości kształcenia, w związku z tym prosimy Ciebie o wypełnienie ankiet oceny przedmiotów. Potem następuje oczekiwanie na pierwsze wyniki podsumowujące Twoją pracę przez ostatnie 2,5 miesiąca. Jesteś bardzo zdolny, więc wyniki mówią same za siebie! Zdobywasz pierwsze wpisy w indeksie i teraz naprawdę czujesz się, że jesteś studentem. Po takich wrażeniach zasługujesz na chwilę odpoczynku, musisz zregenerować siły, bo następny zjazd już za 2 tygodnie…

Trzeci zjazd – to jest proste!

Pełen zapału znów odwiedzasz nas w Szczecinie. Tym razem na zjeździe wprowadzającym do drugiego półsemestru. Piątek, sobota, niedziela – zajęcia z języka obcego i nowe przedmioty. Przy okazji pierwszych zaliczeń poznałeś dobrodziejstwo uczelnianej biblioteki, tak więc czas na zjeździe dzielisz między zajęciami a wizytami w bibliotece. Czujesz się coraz bardziej zadomowiony, a jeżeli dodałeś swoje zdjęcie w profilu na platformie e-learningowej jesteś już rozpoznawalny wśród kolegów i pracowników Uczelni.

Wirtualnie, ale prawdziwie (część II)…

Po trzecim zjeździe historia zaczyna powtarzać się. Zaczynasz pracę na platformie e-leanirngowej na nowych przedmiotach, a nowi wykładowcy stawiają przed Tobą nowe wyzwania. Już ze swobodą poruszasz się po platformie, zapoznajesz się z kolejnymi multimedialnymi materiałami, masz już swoje przyzwyczajenia i ulubione pory nauki. Znów czas płynie nieubłaganie i nadchodzi termin czwartego zjazdu.

Czwarty zjazd – zbliżamy się do zakończenia pierwszego semestru!

Przed Tobą kolejne zajęcia podsumowujące przedmioty i kolejne zaliczenia. Odrobina stresu, szybkie powtórki, dyskusje z kolegami, konsultacje z wykładowcami. Wykorzystujesz efektywnie każdą chwilę zjazdu, aby przygotować się jak najlepiej do sprawdzianów wiedzy. I znów wszystko poszło Tobie doskonale, chwila oczekiwania i znasz wyniki. Twój indeks zapełnia się wpisami i nadchodzi bardzo ważny moment – zaliczenie pierwszego semestru studiów. Oczywiście jesteśmy świadomi „wypadków losowych” i może okazać się, że będziesz potrzebował dodatkowych terminów zaliczeń – do Twojej dyspozycji są kolejne 2 tygodnie. Jesteśmy pewni, że wszystko pójdzie dobrze!

Tak oto może wyglądać Twój semestr na studiach jeżeli wybierzesz „estudia” w ZPSB! Zdajemy sobie sprawę, że jest to obraz odrobinę idylliczny, ale pamiętaj, że SAMI BUDUJEMY SWÓJ SUKCES!


* Platforma e-learningowa to specjalny system do nauczania zdalnego. Aby korzystać z zasobów platformy e-learningowej nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania na swoim komputerach. Dostęp do platformy uzyskujesz z poziomu przeglądarki internetowej. Przy przyjęciu na studia zakładamy Tobie konto w tym systemie i otrzymujesz dostęp do serwisu głównego oraz dostęp do przedmiotów. W serwisie głównym znajdują się m.in. takie aktywności jak: „wirtualna tablica” ogłoszeń Centrum e-Learningu, czat z Centrum e-Learningu, forum administracyjne oraz dział aktualności. Każdy przedmiot posiada podział na aktywności (on-line, off-line) związane z nauką oraz z komunikacją.


W następnym odcinku: „e-Learning, czyli jak się uczyć, aby się nauczyć”.

Dorota Dżega
Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 10 wrzesień 2012, 10:44